Artykuł sponsorowany

Za jaką ilość alkoholu we krwi zatrzymywane jest prawo jazdy w krajach europejskich?

Za jaką ilość alkoholu we krwi zatrzymywane jest prawo jazdy w krajach europejskich?

Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu to poważne wykroczenie, za które grożą surowe kary. Warto zatem znać przepisy obowiązujące w poszczególnych krajach europejskich, aby uniknąć nieprzyjemności podczas podróży samochodem. W Polsce i innych krajach UE obowiązują różne limity alkoholu we krwi, przekroczenie których skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Jakie są te limity i jak wyglądają konsekwencje przekroczenia dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi w różnych krajach Europy?

Jakie są limity alkoholu we krwi w Polsce i innych krajach UE?

W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Przekroczenie tego limitu może skutkować zatrzymaniem prawa jazdy na okres od trzech miesięcy do nawet lat kilku. W Niemczech dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, jednak dla osób prowadzących pojazd zawodowo oraz dla nowych kierowców limit ten wynosi 0 promili. W Wielkiej Brytanii obowiązuje limit 0,8 promila, natomiast we Francji – 0,5 promila. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych krajach, takich jak Czechy czy Węgry, obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, czyli limit wynosi 0 promili.

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi to tylko jedna z możliwych konsekwencji. W zależności od kraju i okoliczności, kierowca może zostać ukarany również mandatem, a nawet karą pozbawienia wolności. W Polsce, oprócz zatrzymania prawa jazdy, grozi także grzywna do 5 tysięcy złotych oraz kara pozbawienia wolności do 2 lat. W Niemczech kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 3 tysięcy euro oraz karą pozbawienia wolności do 6 miesięcy.

Jak uniknąć problemów związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście całkowite powstrzymanie się od spożywania alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu. Jeśli jednak spożyliśmy już alkohol i musimy prowadzić samochód, warto zainwestować w alkomat, który pozwoli nam sprawdzić zawartość alkoholu we krwi przed wyruszeniem w drogę. Pamiętajmy również, że organizm potrzebuje czasu na przetworzenie i wyeliminowanie alkoholu – im więcej go spożyliśmy, tym dłużej będziemy musieli odczekać, zanim będziemy mogli bezpiecznie prowadzić pojazd.