Artykuł sponsorowany

Z jakich elementów składają się więźby dachowe?

Z jakich elementów składają się więźby dachowe?

Więźby dachowe to kluczowy element każdego budynku, który pełni rolę konstrukcji nośnej dla pokrycia dachu. Można spotkać różne rodzaje więźb dachowych, które są dostosowane do potrzeb i wymagań inwestorów. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej z jakich elementów składają się więźby dachowe oraz jakie są ich najważniejsze funkcje.

Podstawowe elementy więźby dachowej

Więźby dachowe składają się z kilku podstawowych elementów. Przede wszystkim należy wymienić krokwi, które są podstawowymi elementami nośnymi konstrukcji. Krokwi jest wiele rodzajów, a ich wybór zależy od rodzaju dachu oraz jego kształtu. Kolejnym ważnym elementem są łaty, które służą do mocowania pokrycia dachowego. Łaty są umieszczane na krokwiach i tworzą równą powierzchnię do ułożenia pokrycia. Ponadto, w więźbie dachowej znajdują się również płyty drewniane lub OSB, które pełnią rolę poszycia dachu oraz izolacji termicznej. Warto również wspomnieć o murłatach - belkach drewnianych lub betonowych, na których opiera się cała konstrukcja więźby dachowej.

Rodzaje więźb dachowych

Najbardziej popularne są więźby tradycyjne, które charakteryzują się prostą konstrukcją i są stosowane w przypadku dachów dwuspadowych. Innym rodzajem są więźby prefabrykowane, które są produkowane w fabrykach i dostarczane na plac budowy w gotowej formie. Więźby prefabrykowane cechuje szybki montaż oraz wysoka precyzja wykonania. Warto również wspomnieć o więźbach dachowych na słupach, które są stosowane w przypadku budynków o dużym rozpiętości przekrycia oraz nietypowych kształtach dachu.

Materiały używane do produkcji więźb dachowych

Więźby dachowe w Końskiem są wykonane z różnych materiałów, które mają wpływ na ich wytrzymałość, trwałość oraz estetykę. Tradycyjnie stosowanym materiałem jest drewno, które charakteryzuje się dobrą izolacją termiczną oraz akustyczną. Drewniane więźby dachowe są również cenione za swój naturalny wygląd oraz możliwość łatwej obróbki. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają także konstrukcje stalowe, które są wyjątkowo trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Stalowe więźby dachowe są również lżejsze od drewnianych, co pozwala na zastosowanie ich w przypadku budynków o większej rozpiętości przekrycia. Warto również wspomnieć o konstrukcjach żelbetowych, które są stosowane w przypadku budynków o dużym obciążeniu oraz nietypowych kształtach dachu.