Artykuł sponsorowany

W jakich sytuacjach konieczne jest leczenie kanałowe zębów?

W jakich sytuacjach konieczne jest leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe to zabieg stomatologiczny, który może uratować ząb przed ekstrakcją. W niektórych przypadkach jest to jedyna opcja, aby zachować zdrowie jamy ustnej pacjenta. W artykule omówimy trzy sytuacje, w których leczenie kanałowe staje się koniecznością.

Zapalenie miazgi zębowej

Zapalenie miazgi zębowej to jedna z najczęstszych przyczyn konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego. Miazga zębowa to tkanka znajdująca się wewnątrz zęba, zawierająca nerwy i naczynia krwionośne. Zapalenie może być spowodowane głównie przez próchnicę, która niszczy szkliwo i zębinę, aż do osiągnięcia miazgi. W takiej sytuacji bakterie przedostają się do wnętrza zęba, powodując ból i stan zapalny. Leczenie kanałowe w Lublinie polega na usunięciu chorej miazgi, dezynfekcji kanałów korzeniowych oraz wypełnieniu ich odpowiednim materiałem.

Urazy zębów

Urazy mechaniczne, takie jak złamanie czy stłuczenie zęba, mogą również prowadzić do konieczności leczenia kanałowego. W przypadku złamania zęba, jeśli uszkodzenie dotyczy także miazgi, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu. Stłuczenie zęba natomiast może doprowadzić do martwicy miazgi, czyli jej obumarcia. W takiej sytuacji leczenie kanałowe jest niezbędne, aby zapobiec powstaniu stanu zapalnego i rozprzestrzenianiu się infekcji na inne tkanki.

Zęby z martwicą miazgi

Martwica miazgi to proces obumierania tkanki wewnątrz zęba, który może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak zaawansowana próchnica czy urazy mechaniczne. Objawy martwicy miazgi mogą być różne – od braku bólu i widocznych zmian, po silny ból i przebarwienia zęba. W przypadku stwierdzenia martwicy miazgi konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Zabieg ten pozwala na usunięcie martwej tkanki oraz bakterii, które mogłyby prowadzić do powstania stanu zapalnego i dalszych powikłań.

Leczenie kanałowe to często jedyna opcja ratowania zęba przed ekstrakcją. Zapalenie miazgi zębowej, urazy mechaniczne oraz martwica miazgi to sytuacje, w których zabieg ten jest niezbędny. Jeśli doświadczasz silnego bólu zęba, przebarwień czy widocznych uszkodzeń, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa – leczenie kanałowe może uratować Twój ząb i zapobiec dalszym powikłaniom.