Artykuł sponsorowany

Na czym polega test słuchu?

Na czym polega test słuchu?

Testy słuchu mają na celu ocenę zdolności słyszenia dźwięków o różnych częstotliwościach i natężeniach. Wykonywane są zarówno w przypadku podejrzeń o zaburzenia słuchu, jak i w ramach profilaktyki. Istnieje wiele rodzajów testów słuchu, które pozwalają na dokładną diagnostykę problemów ze słuchem. 

Audiometria tonalna - podstawowe badanie słuchu

Audiometria tonalna to podstawowy test słuchu w Szczecinie, który polega na ocenie zdolności pacjenta do słyszenia dźwięków o różnych częstotliwościach i natężeniach. Badanie przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia - audiometru, który generuje dźwięki o określonym natężeniu i częstotliwości. Pacjent, mając na uszach słuchawki, sygnalizuje, kiedy usłyszy dany dźwięk. Na podstawie uzyskanych wyników lekarz może ocenić próg słyszalności pacjenta oraz ewentualne ubytki słuchu.

Audiometria impedancyjna - ocena funkcjonowania ucha środkowego

Audiometria impedancyjna to badanie, które pozwala na ocenę funkcjonowania ucha środkowego oraz sprawdzenie ciśnienia w jamie bębenkowej. Test polega na wprowadzeniu do ucha pacjenta specjalnej sondy, która generuje dźwięki o określonym natężeniu i częstotliwości. W trakcie badania mierzy się również ruch błony bębenkowej oraz kosteczek słuchowych pod wpływem zmian ciśnienia w jamie bębenkowej. Audiometria impedancyjna jest szczególnie ważna w diagnostyce dzieci, u których często występują problemy związane z uchem środkowym.

Testy otoemisyjne - badanie dla noworodków

Testy otoemisyjne, nazywane również badaniami przesiewowymi słuchu, są wykonywane u noworodków w celu wczesnego wykrycia ewentualnych problemów ze słuchem. Badanie polega na umieszczeniu w uchu dziecka specjalnej sondy, która emituje dźwięki o określonym natężeniu i częstotliwości. Następnie mierzy się reakcje komórek zewnętrznych narządu Cortiego na te dźwięki, które są nazywane otoemisjami. Testy otoemisyjne są bezbolesne i można je przeprowadzić nawet podczas snu dziecka.

Testy słowne - ocena rozumienia mowy

Testy słowne mają na celu ocenę zdolności pacjenta do rozumienia mowy na różnych poziomach natężenia dźwięku. Podczas badania pacjent słucha nagranych słów lub zdań, a następnie musi je powtórzyć lub zidentyfikować. Testy słowne pozwalają na ocenę funkcjonowania układu słuchowego w warunkach zbliżonych do codziennych sytuacji, gdyż uwzględniają aspekt rozumienia mowy. Badanie to może być szczególnie przydatne dla osób, które mają problemy ze słuchem w tłumie czy podczas rozmów telefonicznych.