Artykuł sponsorowany

Na czym polega leczenie chorób stawów?

Na czym polega leczenie chorób stawów?

Choroby stawów to powszechny problem, który dotyka coraz większą część społeczeństwa. Ból, ograniczenie ruchomości i pogarszająca się jakość życia to tylko niektóre z objawów, z którymi muszą zmagać się osoby cierpiące na schorzenia stawów. W Polsce stosuje się różne metody diagnostyczne i terapeutyczne, które pomagają w leczeniu tych schorzeń.

Diagnostyka chorób stawów - badania obrazowe i laboratoryjne

Pierwszym etapem leczenia chorób stawów we Wrocławiu jest dokładna diagnostyka, która pozwala na ustalenie przyczyny dolegliwości oraz wybór odpowiedniej metody terapii. W tym celu stosuje się różne badania obrazowe, takie jak rentgen, komputerowa tomografia (CT), rezonans magnetyczny (MRI) czy ultrasonografia (USG). Dzięki nim można ocenić stan kości, chrząstki oraz struktur miękkich w obrębie stawu. Dodatkowo, badania laboratoryjne krwi i mocz pozwalają na wykrycie ewentualnych procesów zapalnych lub innych zaburzeń metabolicznych wpływających na stan stawów.

Zabiegi artroskopowe w leczeniu chorób stawów

Artroskopia to minimalnie inwazyjna metoda leczenia chorób stawów, która polega na wprowadzeniu do wnętrza stawu specjalnej kamery (artroskopu) przez niewielkie nacięcie skóry. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić stan stawu i wykonać niezbędne zabiegi, takie jak usunięcie zmienionych chorobowo fragmentów chrząstki czy rekonstrukcja więzadeł. Artroskopia jest często stosowana w leczeniu schorzeń stawu kolanowego, ale może być również wykorzystywana w przypadku innych stawów. Zabieg ten charakteryzuje się krótkim czasem rekonwalescencji oraz mniejszym ryzykiem powikłań w porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgicznymi.

Dodatkowe metody diagnostyczne - scyntygrafia, densytometria i inne

W przypadku niektórych chorób stawów konieczne może być wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, które pozwolą na dokładniejsze określenie przyczyny schorzenia. Scyntygrafia to badanie polegające na podaniu pacjentowi izotopu promieniotwórczego, który gromadzi się w miejscach o zwiększonej aktywności metabolicznej, np. w obszarach zapalnych. Densytometria kości pozwala na ocenę gęstości mineralnej kości i wykrycie ewentualnej osteoporozy, która może być przyczyną bólu stawów. Badanie EMG (elektromiografia) jest wykorzystywane do oceny funkcjonowania mięśni i nerwów w obrębie stawów.