Artykuł sponsorowany

Koła do samochodu elektrycznego - co warto o nich wiedzieć?

Koła do samochodu elektrycznego - co warto o nich wiedzieć?

Koła do samochodu elektrycznego to temat, który może wydawać się nieco tajemniczy dla przeciętnego kierowcy. Jednak ze wzrostem popularności pojazdów elektrycznych, warto zrozumieć, jakie są różnice między kołami do samochodów z silnikami spalinowymi a tymi przeznaczonymi dla aut elektrycznych. W tym artykule omówimy cztery kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kół do samochodu elektrycznego.

Opony o niskim oporze toczenia

Pierwszym elementem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze opon do samochodu elektrycznego, jest ich opór toczenia. Opony o niskim oporze toczenia są projektowane tak, aby zmniejszyć ilość energii potrzebnej do poruszania pojazdu, co przekłada się na lepszą efektywność energetyczną i dłuższy zasięg auta na jednym ładowaniu. Dlatego właśnie producenci samochodów elektrycznych często montują tego typu opony fabrycznie. Warto jednak pamiętać, że opony o niskim oporze toczenia mogą mieć nieco gorszą przyczepność na mokrej nawierzchni oraz niższą żywotność w porównaniu z tradycyjnymi oponami.

Felgi lekkie i aerodynamiczne

Kolejnym ważnym elementem, jeśli chodzi o koła do samochodu elektrycznego, są felgi. W samochodach elektrycznych zalecane jest stosowanie felg lekkich i aerodynamicznych, które pomagają zmniejszyć opór powietrza oraz masę nieresorowaną pojazdu. Dzięki temu auto może poruszać się szybciej i zużywać mniej energii. Przy wyborze felg warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane – najpopularniejsze są felgi aluminiowe, które łączą w sobie lekkość i wytrzymałość. Ponadto warto wybrać felgi o odpowiednich wymiarach, które będą pasować do opon oraz spełniać wymogi producenta samochodu.

Odpowiedni rozmiar opon

Rozmiar opon ma kluczowe znaczenie dla osiągów samochodu elektrycznego. Wybierając opony, warto kierować się zaleceniami producenta pojazdu oraz przestrzegać norm dotyczących dopuszczalnych rozmiarów i indeksów nośności. Zbyt szerokie opony mogą zwiększać opór toczenia, co negatywnie wpływa na zasięg auta elektrycznego. Z drugiej strony, zbyt wąskie opony mogą prowadzić do pogorszenia przyczepności oraz komfortu jazdy. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, jakie są rekomendowane rozmiary opon dla danego modelu samochodu elektrycznego.