Artykuł sponsorowany

Kiedy warto wstawić implanty zębowe?

Kiedy warto wstawić implanty zębowe?

Implanty zębowe to coraz popularniejsze rozwiązanie w dziedzinie stomatologii, które pozwala na trwałe i estetyczne uzupełnienie brakujących zębów. Wiele osób zastanawia się, kiedy warto zdecydować się na takie leczenie. W artykule przedstawimy sytuacje, w których implanty zębowe mogą być najlepszym wyborem oraz omówimy ich zalety i proces leczenia.

Przypadki, w których warto rozważyć implanty zębowe

Implanty zębowe w Łodzi są szczególnie polecane osobom, które straciły jeden lub więcej zębów na skutek urazów, próchnicy czy chorób przyzębia. Brakujący ząb może prowadzić do przesunięcia pozostałych zębów, a także do obniżenia jakości życia poprzez utrudnienia w jedzeniu czy mówieniu. Implanty są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z utrzymaniem protez ruchomych lub nie chcą ich nosić ze względu na dyskomfort czy ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Ponadto, implanty mogą być stosowane u pacjentów, którzy nie kwalifikują się do leczenia ortodontycznego lub u których nie można wykonać mostów protetycznych.

Zalety stosowania implantów zębowych

Jedną z głównych zalet implantów zębowych jest ich trwałość i wytrzymałość. Implanty wykonane są z biokompatybilnego materiału, najczęściej tytanu, który integruje się z kością, tworząc solidne podparcie dla korony protetycznej. Dzięki temu implanty są w stanie wytrzymać duże obciążenia, a ich żywotność może wynosić nawet kilkadziesiąt lat. Ponadto, implanty zębowe mają korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej, ponieważ nie obciążają sąsiednich zębów i zapobiegają resorpcji kości. Wreszcie, implanty zapewniają wysoki komfort użytkowania oraz estetykę, gdyż imitują naturalne zęby zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcji.

Proces leczenia implantologicznego

Leczenie implantologiczne składa się z kilku etapów i wymaga współpracy pacjenta z lekarzem stomatologiem oraz chirurgiem stomatologicznym. Na początek przeprowadzane są szczegółowe badania diagnostyczne, takie jak zdjęcia rentgenowskie czy tomografia komputerowa, które pozwolą ocenić stan kości oraz planować umiejscowienie implantów. Następnie przeprowadza się zabieg wszczepienia implantu do kości, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po okresie gojenia, który może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, na implantach montowane są korony protetyczne, które ostatecznie przywracają pełną funkcję zgryzu i estetykę uśmiechu.