Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczne jest wezwanie lawety?

Kiedy konieczne jest wezwanie lawety?

Wezwanie lawety to często niezbędne rozwiązanie w sytuacjach awaryjnych na drodze. Wiele osób zastanawia się, kiedy warto skorzystać z tego rodzaju usługi. Oto cztery kluczowe sytuacje, w których pomoc lawety może okazać się niezbędna.

W jakich przypadkach warto wezwać lawetę?

Pierwszym i najbardziej oczywistym przypadkiem, kiedy warto wezwać lawetę, jest awaria pojazdu uniemożliwiająca dalszą jazdę. Może to być uszkodzenie silnika, układu hamulcowego czy zawieszenia. W takiej sytuacji próba kontynuowania jazdy może być niebezpieczna dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Drugą sytuacją, w której pomoc lawety jest konieczna, jest wypadek drogowy. W przypadku poważnych uszkodzeń mechanicznych lub blacharskich pojazdu, dalsza jazda jest niemożliwa lub stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Kolejnym powodem do wezwania lawety może być kolizja z udziałem zwierząt, np. uderzenie w dzika czy sarnę. W takim przypadku często dochodzi do poważnych uszkodzeń pojazdu, a czasami nawet jego całkowitego zniszczenia. Na koniec warto wspomnieć o sytuacjach, gdy kierowca zostaje pozbawiony prawa jazdy, np. w wyniku przekroczenia dozwolonej prędkości czy jazdy pod wpływem alkoholu. Wówczas wezwanie lawety jest konieczne, aby przetransportować pojazd do miejsca wyznaczonego przez policję lub właściciela.

Czy istnieją sytuacje, w których wezwanie lawety nie jest konieczne?  

Oczywiście, nie zawsze konieczne jest wezwanie lawety. Niewielkie awarie, takie jak przebita opona czy rozładowany akumulator, można często samodzielnie naprawić lub skorzystać z pomocy innych kierowców. Jeśli jednak napotkane problemy są poważniejsze lub kierowca nie posiada odpowiednich umiejętności i narzędzi, warto rozważyć wezwanie specjalistycznej pomocy. Warto również pamiętać, że w przypadku awarii na autostradzie, np. na odcinku laweta s3, obowiązuje specjalny przepis mówiący o konieczności korzystania z usług autoryzowanego przedsiębiorstwa zajmującego się holowaniem i transportem pojazdów.