Artykuł sponsorowany

Jak wygląda dress code na pogrzebie?

Jak wygląda dress code na pogrzebie?

Pogrzeb to wyjątkowa okoliczność, która wymaga odpowiedniego podejścia także w kwestii ubioru. W Polsce tradycyjnie obowiązują pewne zasady dotyczące stroju na ceremonii pogrzebowej, które warto znać, aby okazać szacunek zmarłemu oraz jego bliskim. W tym artykule omówimy, jakie elementy garderoby są właściwe na takiej uroczystości, jak dostosować się do dress code'u na pogrzebie oraz jak uniknąć wpadek.

Przeczytaj również: Jak wybrać dobrą firmę pogrzebową?

Czy kolor czarny jest obowiązkowy na pogrzebie?

Chociaż czarny to kolor kojarzony z żałobą i powszechnie uważany za najbardziej odpowiedni na pogrzebie, nie jest to jedyna możliwość. Warto jednak pamiętać, że kolory powinny być stonowane i nie rzucać się w oczy. Szarości, granaty czy ciemne zielenie również będą odpowiednie. Ważne jest, aby ubiór był elegancki i skromny, a nie wyzywający czy krzykliwy. Unikajmy jaskrawych barw oraz nadmiernych wzorów.

Na pogrzebach w Warszawie, podobnie jak w innych miastach Polski, obowiązują pewne zasady dotyczące stroju. Dla mężczyzn najbardziej odpowiedni będzie garnitur w stonowanym kolorze, biała koszula oraz krawat lub mucha w ciemnym odcieniu. Warto również założyć czarne, eleganckie buty oraz czarne skarpetki. Kobiety powinny postawić na elegancką sukienkę lub spódnicę o długości co najmniej do kolan, zakrywające ramiona bluzkę czy sweter oraz czółenka na niewysokim obcasie. Warto również pamiętać o odpowiednich dodatkach, takich jak czarne rękawiczki czy apaszka.

Czy istnieją wyjątki od tradycyjnego dress code'u na pogrzebie?

W niektórych przypadkach rodzina zmarłego może wyrazić życzenie, aby uczestnicy uroczystości ubrali się w określony sposób, np. w ulubionym kolorze zmarłego lub w stroje związane z jego zainteresowaniami. W takiej sytuacji warto dostosować się do życzeń bliskich osoby zmarłej i nie traktować ich jako naruszenie tradycji czy braku szacunku. Ważne jest jednak, aby mimo wszystko zachować umiar i nie przesadzać z ekstrawagancją.