Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Jak wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych może być trudny, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają korzystać z tego rodzaju korekcji wzroku. W Katowicach znajdziemy wiele salonów optycznych, które oferują szeroki wybór soczewek kontaktowych, ale warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu. W tym artykule przedstawimy trzy kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze soczewek kontaktowych.

Rodzaj soczewek kontaktowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych w Katowicach, które różnią się materiałem wykonania, czasem noszenia oraz przeznaczeniem. Do najpopularniejszych należą soczewki miękkie jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne oraz toryczne (dla osób z astygmatyzmem) i wieloogniskowe (dla osób z presbiopią). Przed zakupem warto skonsultować się z okulistą lub optometrystą, który pomoże dobrać odpowiedni rodzaj soczewek do naszych potrzeb i parametrów oka.

Materiał i komfort noszenia

Materiał, z którego wykonane są soczewki kontaktowe, ma kluczowe znaczenie dla komfortu noszenia oraz zdrowia naszych oczu. Obecnie najpopularniejsze są soczewki wykonane z hydrożelu czy silikonowego hydrożelu, które charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu. Dzięki temu nasze oczy są odpowiednio dotlenione, co zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień czy infekcji. Warto również zwrócić uwagę na tzw. współczynnik wodny soczewki, który wpływa na jej elastyczność i nawilżenie – im wyższy współczynnik, tym większy komfort noszenia.

Dopasowanie soczewek do oczu

Aby soczewki kontaktowe były dla nas komfortowe oraz skuteczne w korekcji wzroku, muszą być odpowiednio dopasowane do naszych oczu. Ważne są tutaj takie parametry jak krzywizna soczewki (BC), średnica soczewki (DIA) oraz moc korekcyjna (PWR). Warto skorzystać z usług profesjonalnego salonu optycznego, gdzie przeprowadzone zostaną odpowiednie pomiary oraz dostosowanie soczewek do indywidualnych potrzeb. W Katowicach znajdziemy wiele salonów optycznych oferujących szeroki wybór soczewek kontaktowych, ale warto pamiętać o powyższych aspektach przy ich zakupie. Dobrze dobrana soczewka kontaktowa to gwarancja komfortu noszenia oraz zdrowia naszych oczu.