Artykuł sponsorowany

Jak przebiega pogrzeb świecki?

Jak przebiega pogrzeb świecki?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda pogrzeb świecki? W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na taką formę pożegnania bliskich. W tym artykule dowiesz się, jak przebiega taki pogrzeb i jakie są jego cechy charakterystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Sopotu.

Przeczytaj również: Jak przebiega transport zwłok?

Organizacja uroczystości pogrzebowej

Pierwszym krokiem w organizacji pogrzebu świeckiego jest zgłoszenie zgonu do Urzędu Stanu Cywilnego oraz uzyskanie aktu zgonu. Następnie należy wybrać miejsce pochówku – może to być cmentarz komunalny, prywatny lub leśny. W przypadku pogrzebów w Sopocie, warto zwrócić uwagę na cmentarz komunalny przy ulicy Malczewskiego, który oferuje możliwość pochówku w tradycyjnych grobach oraz w kolumbarium. Po ustaleniu miejsca spoczynku, należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który pomoże w organizacji uroczystości.

Przeczytaj również: Co zaliczamy do podstawowych usług każdego domu pogrzebowego?

Wybór ceremonii i przewodniczącego

Pogrzeb świecki nie jest związany z żadnym wyznaniem religijnym, dlatego ceremonia może być dowolnie dostosowana do życzeń rodziny i zmarłego. Warto zastanowić się, czy chcemy, aby przewodniczącym uroczystości był mistrz ceremonii pogrzebowej, humanista czy osoba bliska zmarłemu. W Sopocie istnieje kilka osób oferujących swoje usługi jako mistrzowie ceremonii świeckich. Ważne jest również ustalenie przebiegu uroczystości – czy ma być to spotkanie w gronie najbliższych, czy może większa ceremonia z udziałem znajomych i współpracowników zmarłego.

Przeczytaj również: Jak wybrać dobrą firmę pogrzebową?

Muzyka, przemówienia i symbole

Podczas pogrzebu świeckiego często wykorzystuje się muzykę i przemówienia jako sposób na oddanie hołdu zmarłemu oraz wyrażenie uczuć żałoby. Warto wcześniej ustalić, jakie utwory miałyby być grane podczas uroczystości oraz kto miałby wygłosić przemówienia. W Sopocie można skorzystać z usług lokalnych muzyków, którzy oferują oprawę muzyczną na pogrzebach. Ponadto, warto zastanowić się nad symbolami, które mają towarzyszyć ceremonii – mogą to być kwiaty, zdjęcia zmarłego czy przedmioty szczególnie dla niego ważne. Wszystko to sprawia, że pogrzeb świecki staje się bardzo osobistym i indywidualnym wydarzeniem.