Artykuł sponsorowany

Jak diagnozuje się dysocjację?

Jak diagnozuje się dysocjację?

Dysocjacja to zaburzenie psychiczne, które może przybierać różne formy i objawy. Diagnozowanie tego zjawiska bywa trudne, ale istnieją metody, które pozwalają na jego rozpoznanie. W artykule opisujemy, jak przebiega proces diagnozy dysocjacji, na co zwrócić uwagę oraz jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia.

Objawy dysocjacji - na co zwrócić uwagę

Pierwszym krokiem w diagnozowaniu dysocjacji jest zwrócenie uwagi na objawy. Dysocjacja może objawiać się w różny sposób, jednak najczęściej występujące symptomy to amnezja, depersonalizacja, derealizacja oraz tożsamość dysocjacyjna. Amnezja polega na braku zdolności do przypominania sobie ważnych informacji osobistych, które nie są wynikiem zwykłego zapomnienia. Depersonalizacja to uczucie odrealnienia od własnego ciała i umysłu, natomiast derealizacja to poczucie, że otaczający świat jest nieprawdziwy lub sztuczny. Tożsamość dysocjacyjna objawia się występowaniem dwóch lub więcej odrębnych tożsamości lub stanów osobowości.

Konsultacja z lekarzem - pierwszy krok w diagnostyce

Jeśli zauważamy u siebie lub u bliskiej osoby objawy wskazujące na dysocjację, należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej psychiatrą. Specjalista przeprowadzi wywiad, podczas którego zbierze informacje na temat objawów, historii choroby oraz ewentualnych czynników ryzyka. Warto pamiętać, że dysocjacja może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak traumatyczne doświadczenia, stres czy zaburzenia psychiczne. Dlatego ważne jest dokładne zbadanie pacjenta i ustalenie przyczyny zaburzenia.

Badania psychologiczne i psychiatryczne - jak przebiegają

W celu postawienia diagnozy lekarz może zlecić wykonanie badań psychologicznych i psychiatrycznych. Wśród nich znajdują się testy osobowości, takie jak MMPI (Minnesota Multiphasic Personality Inventory) czy SCID-D (Structured Clinical Interview for DSM Dissociative Disorders). Testy te pozwalają na ocenę funkcjonowania psychicznego pacjenta oraz identyfikację ewentualnych zaburzeń osobowości. Ponadto lekarz może zlecić badania obrazowe mózgu, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Chociaż nie ma specyficznych zmian w mózgu charakterystycznych dla dysocjacji, badania te mogą wykluczyć inne przyczyny objawów. Jeśli chodzi o badanie zaburzenia, jakim jest dysocjacja, Kielce to miasto, w którym skorzystamy z opieki specjalistów takich jak Aneta Suska.