Artykuł sponsorowany

Czym cechuje się drewno opałowe?

Czym cechuje się drewno opałowe?

Drewno opałowe to jeden z najbardziej popularnych i ekologicznych źródeł energii w Polsce. Wybór odpowiedniego drewna może wpłynąć na efektywność ogrzewania domu oraz na komfort korzystania z kominka. W artykule przedstawiamy, jakie właściwości powinno mieć dobre drewno opałowe oraz jakie gatunki drzew są najlepsze do ogrzewania.

Jakie są właściwości dobrego drewna opałowego?

Dobre drewno opałowe powinno charakteryzować się niską wilgotnością, wysoką wartością opałową oraz łatwością rozpalania. Wilgotność drewna ma kluczowe znaczenie dla efektywności spalania - im niższa, tym lepiej. Optymalna wilgotność drewna opałowego wynosi poniżej 20%. Wysoka wartość opałowa oznacza, że z danej ilości drewna uzyskamy więcej energii cieplnej. Łatwość rozpalania jest ważna dla komfortu użytkowania, szczególnie w przypadku kominków.

W Polsce najczęściej wykorzystywane gatunki drzew do produkcji drewna opałowego to dąb, buk, brzoza, grab i jesion. Dąb i buk to twarde gatunki drewna w Stargardzie i innych miastach, które cechują się wysoką wartością opałową i długim czasem spalania. Brzoza, choć ma nieco niższą wartość opałową, jest łatwa do rozpalenia i wydziela przyjemny zapach podczas spalania. Grab i jesion również są dobrymi gatunkami drewna opałowego, ale nieco trudniejszymi do zdobycia na polskim rynku.

Przechowywanie drewna opałowego jest równie ważne, co jego właściwości. Drewno należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej pod zadaszeniem. Ważne jest, aby drewno nie stykało się bezpośrednio z ziemią - można je ułożyć na paletach lub na specjalnych stojakach. Przechowywane w odpowiednich warunkach drewno będzie się suszyć, a jego wilgotność będzie stopniowo maleć. Warto pamiętać, że drewno sezonowane przez co najmniej rok jest najlepsze do spalania.

Mimo wielu zalet drewna opałowego, warto pamiętać o pewnych ograniczeniach jego stosowania. Drewno opałowe nie nadaje się do wszystkich urządzeń grzewczych - niektóre kotły czy piece wymagają paliw o innych właściwościach. Ponadto, spalanie drewna opałowego może powodować emisję szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu czy pyły. Dlatego warto stosować nowoczesne urządzenia grzewcze, które minimalizują emisję zanieczyszczeń oraz palić wyłącznie dobrej jakości drewno opałowe.