Artykuł sponsorowany

Czy wypełnienia z amalgamatu są szkodliwe dla zdrowia?

Czy wypełnienia z amalgamatu są szkodliwe dla zdrowia?

Amalgamat to materiał stomatologiczny, który od lat budzi wiele kontrowersji. Jego głównym składnikiem jest rtęć, która może być szkodliwa dla zdrowia. W związku z tym wielu pacjentów zastanawia się, czy wypełnienia z amalgamatu są bezpieczne. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, analizując różne aspekty tego tematu.

Jakie są potencjalne zagrożenia związane z amalgamatem?

Amalgamat stosowany w stomatologii to stop metali, w skład którego wchodzi rtęć, srebro, cyna i miedź. Rtęć jest substancją toksyczną i może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, nerek oraz innych narządów wewnętrznych. W przypadku amalgamatu istnieje ryzyko uwalniania niewielkich ilości rtęci podczas żucia czy szczotkowania zębów. Niektóre badania wykazały również, że osoby z wypełnieniami amalgamatowymi mają wyższe stężenie rtęci we krwi i moczu niż osoby bez takich wypełnień. Istnieją jednak również badania, które nie potwierdzają tych wyników.

W Polsce amalgamat stosowany jest w stomatologii od lat, jednak obecnie coraz częściej zastępowany jest innymi materiałami, takimi jak kompozyty czy porcelana. Wprowadzenie nowych technologii i materiałów sprawia, że polscy stomatolodzy mają większy wybór i mogą dostosować się do potrzeb pacjentów. Na przykład, stomatolog w Kielcach może zaproponować pacjentowi wypełnienie z kompozytu zamiast amalgamatu, jeśli ten wyrazi obawy związane z jego potencjalnym wpływem na zdrowie. Niemniej jednak, nie ma jednoznacznych przepisów zakazujących stosowania amalgamatu w Polsce, więc decyzja o jego użyciu zależy od indywidualnych preferencji lekarza i pacjenta.

Jakie są alternatywy dla wypełnień z amalgamatu?

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele alternatywnych materiałów do wypełnień stomatologicznych. Jednym z nich są kompozyty, które składają się z żywicy i drobnych cząstek szkła lub ceramiki. Kompozyty są estetyczne, ponieważ można je dopasować do koloru naturalnych zębów pacjenta. Inną opcją są wypełnienia porcelanowe, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na przebarwienia. Warto również wspomnieć o wypełnieniach szklano-jonomerowych, które uwalniają fluorki, co może przyczynić się do zapobiegania próchnicy. Wybór odpowiedniego materiału zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja ubytku, wymagania estetyczne czy preferencje pacjenta.