Artykuł sponsorowany

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Fakty i mity

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Fakty i mity

Wybielanie zębów to coraz popularniejszy zabieg, który pozwala na uzyskanie bielszego i zdrowszego uśmiechu. Wiele osób jednak obawia się, że wybielanie może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Czy te obawy są uzasadnione? Sprawdźmy fakty i mity dotyczące tego zabiegu, zwracając uwagę na różnice między wybielaniem domowym a profesjonalnym.

Domowe metody wybielania zębów – czy są bezpieczne dla szkliwa?

Domowe metody wybielania zębów, takie jak stosowanie pasty z węglem aktywnym, sody oczyszczonej czy soków owocowych, cieszą się dużą popularnością. Niestety, niektóre z nich mogą prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Węgiel aktywny jest środkiem ściernym, który może powodować nadmierne zużycie szkliwa. Sodę oczyszczoną również należy stosować z umiarem, gdyż jej działanie ściernie może uszkodzić szkliwo. Sok owocowy, szczególnie cytrusowy, zawiera kwasy, które mogą osłabiać strukturę szkliwa i prowadzić do demineralizacji.

Profesjonalne wybielanie zębów – jakie są korzyści?

Wybielanie zębów u stomatologa to zabieg, który odbywa się pod kontrolą specjalisty. Stosowane są w nim preparaty na bazie nadtlenku wodoru lub karbamidu, które są skuteczne i bezpieczne dla szkliwa. Profesjonalne wybielanie pozwala na uzyskanie trwałych efektów, a także minimalizuje ryzyko powikłań, takich jak nadwrażliwość zębów czy podrażnienie dziąseł. Ponadto, stomatolog dobiera odpowiednią metodę i stężenie preparatu do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czy wybielanie zębów u stomatologa niszczy szkliwo?

Wybielanie zębów u stomatologa nie niszczy szkliwa, jeśli jest wykonywane prawidłowo i zgodnie z zaleceniami lekarza. Stosowane w tym celu preparaty działają na zasadzie utleniania barwników znajdujących się w strukturze szkliwa, nie uszkadzając jego powierzchni. Ważne jest jednak regularne kontrolowanie stanu jamy ustnej oraz przestrzeganie zaleceń stomatologa dotyczących pielęgnacji zębów po zabiegu. Warto również pamiętać, że wybielanie zębów w Rzeszowie nie jest zabiegiem jednorazowym – aby utrzymać efekty, należy powtarzać go co kilka lat.

Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Aby utrzymać efekty wybielania i chronić szkliwo, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, warto zainwestować w dobrą pastę do zębów z fluorem, która pomoże remineralizować szkliwo i zapobiec próchnicy. Po drugie, unikaj spożywania pokarmów i napojów, które mogą przebarwiać zęby, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino. Po trzecie, dbaj o higienę jamy ustnej poprzez regularne mycie zębów, stosowanie nici dentystycznej oraz korzystanie z płynów do płukania ust. Warto również regularnie odwiedzać stomatologa.