Artykuł sponsorowany

Czy można udrożnić rury samodzielnie?

Czy można udrożnić rury samodzielnie?

Zatkane rury to problem, z którym boryka się wiele osób. Czasami wystarczy tylko jedno niedopatrzenie, aby rura stała się niewydolna i zaczęła powodować kłopoty. W takiej sytuacji często zastanawiamy się, czy jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym problemem, czy jednak lepiej będzie wezwać fachowca. W niniejszym artykule przedstawimy kilka metod na udrożnienie rur oraz pomożemy odpowiedzieć na pytanie, czy warto spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

W jaki sposób udrożnić rury na własną rękę?

Jednym z najprostszych sposobów na udrożnienie rury jest użycie tzw. przepychacza gumowego. Jest to przyrząd składający się z długiej drewnianej lub metalowej rączki oraz gumowej "próżni", która tworzy szczelne zamknięcie wokół otworu odpływowego. Aby udrożnić rurę za pomocą przepychacza, należy kilkakrotnie energicznie naciskać i ciągnąć rączkę, co powoduje zmiany ciśnienia wewnątrz rury i może pomóc usunąć zator. Innym sposobem jest użycie spirali do udrażniania rur, która pozwala na mechaniczne usunięcie zatoru poprzez wprowadzenie długiego, giętkiego drutu do wnętrza rury i obracanie nim, aż zator zostanie usunięty.

Jeśli nie mamy pod ręką przepychacza czy spirali, możemy spróbować domowych sposobów na udrożnienie rur w Nowym Dworze Mazowieckim czy innym mieście. Jednym z nich jest użycie gorącej wody z dodatkiem soli lub płynu do mycia naczyń. Woda o wysokiej temperaturze może pomóc rozpuścić tłuste osady, a sól czy detergent dodatkowo wspomagają ten proces. Innym sprawdzonym sposobem jest mieszanka sody oczyszczonej i octu. Soda reaguje z octem, tworząc pianę, która może pomóc usunąć zanieczyszczenia z rury. Ważne jest jednak, aby po takim zabiegu dobrze przepłukać rurę dużą ilością wody.

W sklepach dostępne są także specjalistyczne preparaty chemiczne przeznaczone do udrażniania rur. Zawierają one silne substancje żrące, które mają za zadanie rozpuszczać zatory i usuwać osady. Przed użyciem takiego środka warto jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi oraz sprawdzić, czy jest on odpowiedni dla naszego rodzaju rur (np. plastikowych czy metalowych). Należy również pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas pracy z chemią, stosując odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak rękawice czy okulary.