Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych bifacial?

Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych bifacial?

Panele fotowoltaiczne bifacial zdobywają coraz większą popularność na rynku energii odnawialnej. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji, pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej z obu stron modułu, co przekłada się na wyższą efektywność energetyczną. W Polsce, gdzie sektor OZE dynamicznie się rozwija, warto zastanowić się nad zastosowaniem tej technologii. W tym artykule odpowiemy na cztery kluczowe pytania dotyczące paneli fotowoltaicznych bifacial.

Przeczytaj również: Jak wygląda świadectwo energetyczne?

Jak działają panele fotowoltaiczne bifacial?

Panele fotowoltaiczne bifacial to moduły słoneczne, które posiadają zdolność do absorpcji promieniowania słonecznego z obu stron. Dzięki zastosowaniu dwustronnych ogniw krzemowych oraz przezroczystego szkła lub folii, panele te są w stanie wykorzystać zarówno bezpośrednie światło słoneczne, jak i odbite od podłoża. W efekcie, moduły bifacial generują większą ilość energii elektrycznej niż tradycyjne panele jednostronne. Dodatkowo, ze względu na lepsze chłodzenie ogniw, panele bifacial charakteryzują się także niższym współczynnikiem temperaturowym oraz dłuższą żywotnością.

Przeczytaj również: Czy audyty energetyczne powinny być regularnie powtarzane?

Stosowanie paneli fotowoltaicznych bifacial niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, wyższa efektywność energetyczna przekłada się na większą ilość wyprodukowanej energii, co może skutkować niższymi rachunkami za prąd oraz szybszym zwrotem z inwestycji. Po drugie, panele bifacial są bardziej odporne na zabrudzenia i zacienienia, co sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem w miejscach o trudnych warunkach eksploatacyjnych. Po trzecie, dwustronne moduły słoneczne pozwalają na oszczędność miejsca, gdyż zajmują mniej powierzchni niż tradycyjne panele jednostronne przy tej samej mocy zainstalowanej. Wreszcie, panele bifacial mają potencjał do redukcji kosztów produkcji energii elektrycznej dzięki wykorzystaniu tańszych materiałów oraz mniejszej ilości krzemu.

Jakie są ograniczenia i wyzwania związane z panelami fotowoltaicznymi bifacial?

Mimo licznych zalet, panele fotowoltaiczne bifacial mają również swoje ograniczenia i wyzwania. Jednym z nich jest konieczność zapewnienia odpowiedniego podłoża, które będzie odbijać światło słoneczne na tylne strony modułów. Optymalne podłoże powinno być jasne, niezabrudzone oraz odbijać promieniowanie słoneczne pod odpowiednim kątem. Ponadto, montaż paneli bifacial wymaga specjalnych konstrukcji nośnych, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza oraz dostęp do obu stron modułów.