Artykuł sponsorowany

Co różni masaż leczniczy od relaksacyjnego?

Co różni masaż leczniczy od relaksacyjnego?

Masaż to nie tylko sposób na relaks, ale także metoda leczenia wielu dolegliwości. W zależności od celu, można wyróżnić dwa rodzaje masażu - leczniczy i relaksacyjny. Chociaż oba mają swoje korzyści, różnią się technikami, intensywnością i efektami. Warto poznać te różnice, aby wybrać odpowiedni rodzaj masażu dla siebie.

Techniki stosowane w masażu leczniczym

Masaż leczniczy jest jedną z najstarszych form terapii, stosowanej w celu poprawy funkcjonowania organizmu. Wykorzystuje się w nim różne techniki, takie jak rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie czy wibracje. Masaż leczniczy ma na celu przede wszystkim rozluźnienie mięśni, poprawę krążenia krwi i limfy oraz zmniejszenie bólu. Dzięki temu może być stosowany w leczeniu wielu schorzeń, takich jak choroby układu ruchu, nerwobóle czy zaburzenia krążenia.

Cele masażu relaksacyjnego

Z kolei masaż relaksacyjny ma na celu przede wszystkim odprężenie i redukcję stresu. Stosuje się w nim łagodniejsze techniki niż w masażu leczniczym, takie jak głaskanie czy delikatne ugniatanie. Masaż relaksacyjny wpływa na układ nerwowy, pomagając wyciszyć umysł i zrelaksować ciało. Może być stosowany jako forma wsparcia dla osób cierpiących na zaburzenia snu, lęki czy depresję.

Intensywność i czas trwania masażu

Masaż leczniczy charakteryzuje się większą intensywnością niż masaż relaksacyjny. Terapeuta musi bowiem dotrzeć do głębszych warstw mięśni, aby osiągnąć zamierzony efekt. W związku z tym masaż leczniczy w Krakowie może być bardziej bolesny, zwłaszcza dla osób o niskim progu bólu. Czas trwania masażu leczniczego może być różny, w zależności od potrzeb pacjenta i rodzaju schorzenia. Z kolei masaż relaksacyjny trwa zazwyczaj około 60 minut i jest wykonywany z mniejszym naciskiem.

Kiedy wybrać odpowiedni rodzaj masażu?

Wybór między masażem leczniczym a relaksacyjnym zależy przede wszystkim od celu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli cierpimy na konkretne schorzenie lub dolegliwości bólowe, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże nam wybrać odpowiedni rodzaj masażu. Natomiast jeśli chcemy po prostu zrelaksować się i zadbać o swoje samopoczucie, masaż relaksacyjny będzie doskonałym wyborem. Warto pamiętać, że oba rodzaje masażu mają swoje zalety i mogą być stosowane równocześnie, w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta.